in

Sahte Anket Şirketi KOMSAR Türkiye’yi Trolledi

31 Mart yerel seçimleri için anket şirketleri peş peşe anketler yayınlamaya devam ederken, ‘KOMSAR Kendine Araştırma’ adıyla hiç yapılmamış bir anketi gerçekmiş gibi yayınlayan sahte anket şirketi Türkiye’de internet haberciliğinin içler acısı halini ortaya koydu.

Twitter’da @KOMSARnet isimli hesaptan Muğla, Eskişehir, Bursa, Adana, Antalya, Mersin, İzmir, Ankara ve İstanbul seçimlerine dair ‘tahmin’lerini yayınlayan ‘şirket’in grafikler eşliğinde paylaştığı seçim anketleri pek çok haber sitesini tuzağa düşürdü. İnternethaber, diken.com.tr, demokrathaber, sputnik, T24,  timetürk, ensonhaber, yeni akit gibi çok ziyaretçili haber siteleri KOMSAR’ın sahte anketini doğruluğunu araştırmadan haberleştirirken, internetteki kirli bilgi akışınının ne denli yaygın olduğunu kanıtladılar.

Sahte anketi dolaşıma sokan twitter hesabı “Şirket ve ciddi araştırma beklentisi ile gelip haber yapanların bio’da yazanları ve profil resmimizdeki tweeti okumalarını tavsiye ederiz. Ankets are not endorsment” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Böceklerin Kaybolmasından Neden Endişe Etmeliyiz?

Sonsuza Kadar Yaşayacak Kitap: Ömer Hayyam’ın Rubaileri