in ,

PMS Dönemini Kolay Atlatmanın 5 Yolu

Adet öncesi gerginlik sendromu, diğer adıyla premenstrüel sendrom (PMS), adet kanaması öncesinde bazı kadınlarda görülen fiziksel ve duygusal değişikliklere verilen isimdir. Adet gören kadınların %12’si PMS dönemini yaşar, ancak şiddeti kadından kadına değişiklik gösteren bu sendrom adet döngüsünde kadınların %80’inde en az bir bulgu olarak saptanmaktadır. Kimi zaman şikayetler kadınların günlük yaşamını etkileyecek boyutta olabilir. Bu içerikte bu dönemi nasıl biraz daha kolay atlatabileceğimizi bir kaç maddeyle anlatacağım.

1. Her yerim şiş şiş!

Bu dönemde hepimizin en fazla duyduğu şeydir her yerim şiş şiş! Bu, her ay yaşanan sıkıntı, su tutulumu veya gazdan – bağırsaklarda veya midede hava birikmesi- dolayı oluşur. Yani bu kiloların büyük bir kısmı bu dönemde bazı (progesteron ve östrojen) hormonların değişen dengeleri sonucunda vücutta biriken sıvıdır. Bu şişkinliği azaltmanın yolları ise neyse ki basit! Soda ve maden suyu gibi asitli içecekler şişenin içerisinde de rahatlıkla görebildiğimiz bir köpürmeye neden olur. Bu baloncuklar sindirim kanalımızdan içeri girerek, kimi zaman midemizin şişkin ve rahatsız hissetmesine neden olabilir. Eğer PMS dönemin belirtisi olarak şişkinlikten şikayetçiyseniz, sade suya sadık kalmanız en iyisi. Tuzlu yiyecekler de su tutulumuna neden olduğu için PMS döneminde yaşadığınız şişkinliği daha da kötü hale getirebilir.

2. Hayır! Ağlamıyorum… Gözüme ‘Ağır Yaşamlar’ kaçtı…

Korku filmlerinde bile ağlamaya müsait olduğumuz şu günlerde PMS’in en tatsız hallerinden birine gelmiş bulunuyoruz. Bu dönemde kendinizi televizyondan ve mesela ‘Kasım’da Aşk Başkadır’dan uzak tutmalısınız. Düzenli egzersiz veya yoga psikolojik durumunuzu rahatlatacaktır.

3. Bir senden vazgeçemem bir de o akışkan çikolatalı sufle’den!

Maddeye yazarken bile gözyaşlarıma hakim olamayacaktım neredeyse! Ama napıyoruz sevgili sistalar bu dönemi kolay atlatmak için daha hafif tatlılara yanaşıyoruz. Bu dönemde ağır tatlılar yerine melisa, papatya gibi bitki çayları içilmeli, az şekerli meyve suyu ve kuru meyveler ile şeker ilave etmeden hoşaf ve komposto yapmak gözümüzün açlığını durdurmaya yardımcı olacak.

4. Yaşamak için bin bir mücadele verenlerde bugün: Sivilceler!

Bu sivilcelerin başlıca sorumlusu bu dönemde aşırı androjen hormonu üretimidir. Deride bulunan yağ bezelerini uyaran androjen hormonu, fazla yağ nedeniyle gözeneklerin tıkanmasına, kir ve bakteri birikimine yol açar. Bunun sonucunda da adet döneminde sivilcelerimiz arşa kalkar. Daha rahat PMS için cildimizin ürettiği fazla yağı düzenli olarak temizlemeli ve elma sirkesi yardımıyla tıkanan gözeneklerimizin açılmasını sağlayabiliriz.

5. Ne demek duş başlığımızın değişebilen su ayarı yok!

Geldik son ve en zor maddemize. Bu dönemde belki de en zor atlattığımız şey aşırı alınganlığımız, yanlış anlamalarımız, sinirli halimiz… Ama hepsiyle baş edebiliriz sevgili kadınlar! Öncelikle bu dönemde kafeinden ekseriyetle uzak durmamız gerekiyor. Ayrıca biraz düşünmek, derin nefes almak, sabahları ‘bu gün muhteşem geçecek!’ nidaları atmanın da ruh halinizde olumlu değişikler yaratacağına emin olabilirsiniz.

 

Yazan Tante Rosa

Herkesin gördüğünü görürüz, yargılamaya ve önyargıya bayılırız. Bu bir döngüyse adımı en başa yazın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kan Donduran 14 Distopik Roman

Mastürbasyonun Tarihi: Lanetlenen Bir Cinsel Edim