in

Müdürsüz, Patronsuz, Dayanışmacı: Mor Süpürge Oto Yıkama

Kadınlar tarihin yazılmayanlarıdır… 

Türkiye’nin kadınlar tarafından kurulan ilk oto yıkama merkezi: MOR SÜPÜRGE

“Her başarılı erkeğin arkasındaki o görünmeyen yer”den başka yerlerde de varız diyorlar. Sizleri Türkiye’nin kadınlar tarafından kurulan ilk oto yıkama merkezinin kurucularıyla tanıştıralım.

Anka Üretici Kadın Derneği, Mersin’in Yenişehir ilçesinde erkeklerin egemenliğindeki oto sanayi sitesinde dezavantajlı kadınlara istihdam ve gelir sağlamak için bir oto yıkama merkezi açtı. 2017 Mart ayında, üç yürekli kadın tarafından Mersin’de kurulan dernek, faaliyet amacını şöyle açıklıyor:

Derneğimizin amacı; Şiddet gören kadın ve çocuklar, 18 yaşına gelip çocuk esirgeme ve yetiştirme yurtlarından ilişiği kesilecek olan kız çocukları, kader mahkûmları, mahkûm eşleri ve çocukları olmakla birlikte ayrıca farklı alanlarda yardıma muhtaç kadın ve çocukları gerekli yetkili kurumlarla işbirliği yaparak belirlemek ve akabinde onları meslek sahibi yapmaktır.

OTO SANAYİSİNDEKİ ERKEK EGEMENLİĞİ YIKILACAK

Mor Süpürge Oto Yıkama Merkezi’ni kuran kadınlar, merkezi ilk açtıklarında yadırgandıklarını ancak zamanla hem kadın hem de erkek müşterileri tarafından benimsendiklerini söylüyorlar. Kadınların her yerde, her işi yapabileceğini ısrarla dillendirirken yakında oto sanayisinde kadın lastikçiler, elektrikçiler görmeye arzuladıklarını ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar.

Oto yıkama merkezinin tüm gelirini dezantajlı kadınların istihdamı ve sosyal, kültürel, ekonomik olarak desteklenmeleri için kullanacaklarını belirten kadınlar ayrıca merkezin sadece bir oto yıkama yeri değil, içerisinde bir down kafe ve bir sergi salonunun da olacağını ısrarla ifade ediyorlar.

Derneğin atölyelerinde üretilen ürünlerin sergileneceği sergi salonu ve engelli bireylerle işletilecek bir down kafenin merkez içerisinde bulunması fikri bile, kadınların dokundukları her işte üreticiliklerini ve yaratıcılıklarını nasıl özgün olarak kullanabildiğinin de bir ifadesi olduğunu düşündüklerini aktarıyorlar.

Mor Süpürge’nin, kadına sadece ev işlerini layık gören erkek egemen topluma inat, farklı olmayı başaran, çalışan, üreten ama adları bilinmeyen, hiç anılmayan, öylece yaşayıp gitmiş bütün o sıradan kadınlara bir saygı duruşu olarak açıldığını söyleyen kadınlar, Mersinli tüm kadınlara dayanışma çağrısı yapıyorlar.

Yazan fernando

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Edip Cansever 90 Yaşında

Kediler Aleminin Günü Kutlu Olsun! Miyav!