in

Meksika Devlet Başkanı: Halkım Yoksulken Lüks Uçağa Binemem

Katar emiri tarafından Erdoğan’a hibe edildiği iddia edilen ve değeri yaklaşık 400 milyon dolar olan uçak hakkındaki tartışmalar sürerken, Meksika’dan oldukça ilginç bir haber düştü ajanslara. İtibarda tasarruf olmaz mottosuyla yönetilen canım ülkemizde, yazlık saraylar, kışlık saraylar, uçan saraylar, yüzen saraylar derken, bürokraside köşe kapanlar “devletin malı deniz yemeyen domuz” şiarıyla halkın paralarını saçıp savururken Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador halkım yoksulken ben bu pahalı uçağa binemem diyerek herkesi şok etti. Evet yanılmadınız kendisi bir solcu.

2 ay önce Meksika Devlet Başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, bir tarifeli uçakta 3 saat beklemesine rağmen yine de başkanlık uçağını satmakta kararlı olduğunu söyledi.

Oaxaca’dan Mexico City’ye giden Obrador’ın uçağı, aşırı yağışlar nedeniyle 3 saat geç kalktı. Solcu lider, uçakta yaptığı açıklamada, “Başkanlık uçağına binmeyeceğim” dedi.

Temmuz ayında ezici bir zafer elde ederek başkan seçilen Obrador, 1 Aralık’ta düzenlenecek yemin töreniyle Devlet Başkanlığı görevini devralacak.

Lüks uçak 218 milyon dolara alındı

2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen lüks Boeing 787 Dreamliner uçağı iki yıl önce teslim edilmişti. Uçağın 218,7 milyon dolara alındığı açıklamıştı.

Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

Kaynak: bbc türkçe

Yazan narin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ron Mueck’in Şok Edici Hiperrealist Heykelleri

Peru’daki Seçimlerde Lenin, Hitler’in Adaylığına Karşı Çıktı