in

Google Çalışanları Şirket İçi Cinsel Taciz ve Irk Ayrımcılığına Karşı Yine Eylemde

Bir grup Google çalışanı dün sabah saat 9’dan akşam 6’ya kadar Twitter ve Instagram üzerinden, teknoloji endüstrisindeki tacizlerle ilgili paylaşımlarda bulundu. Kampanyanın amacı çalışanların, sözleşmelerine eklenen maddeler yüzünden, kötü muamele durumunda şirketi dava etmesinin engellenmesinin önüne geçmek. Sözleşmeler böyle durumlarda çalışanları arabuluculuğa başvurmaya zorluyor. Çalışanlar ise mahkemede dava açabilmeyi talep ediyor.

Google ve diğer bazı teknoloji şirketleri yakın zamanda cinsel taciz ve saldırı gibi durumlarda arabulucu zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Artık çalışanlar şirket yetkililerine bu gibi durumlarda da dava açabiliyor. Ancak uygulama ırk ya da din ayrımı gibi durumlarda hala uygulanıyor.

Yapılan çalışmalara göre çalışanların arabulucu karşısında işverene karşı galip gelme olasılığı, mahkeme sistemine göre daha düşük. Ayrıca arabulucu çalışanı haklı görse de elde edilen tazminatlar, mahkemede elde edilecek olan miktardan çok daha düşük kalıyor.

“Eşitsizliğin giderilmesi için şart”

Bu kampanya, teknoloji çalışanlarının endüstri genelinde yapılan uygulamaları eleştirdiği bir hareketin devamı niteliğinde. Bu uygulamaların iş yerinde eşitsizliğe sebep olduğu ifade ediliyor. Teknoloji sektörü yıllardır kadınlara ve azınlıklara çok fazla yer vermediği gerekçesiyle eleştiriliyordu. Kampanyanın destekçileri, arabuluculuğa zorlanmanın sonlandırılması ile daha adil bir iş yeri kültürü oluşabileceğini ve böylece eşitsizliklerin ortadan kalkacağını söylüyor.

Dün sabah 9’dan akşam 6’ya kadar her saat başı Twitter’dan yapılan paylaşımlarla grup zorunlu arabuluculuğa karşı planlarını açıkladı. Ayrıca her yarım saatte bir uzmanlar ve çalışanlarla yapılan röportajlar Instagram üzerinden paylaşıldı.

Önceki hareket başarıya ulaşmıştı

Kasım ayında 20 bin Google çalışanı, şirketin cinsel taciz konusundaki uygulamalarını protesto etmek amacıyla grev yapmış ve zorunlu arabuluculuğun kaldırılmasını ilk şart olarak öne sürmüştü. Google kısa süre sonra politikasında değişiklik yaptığını ve bu uygulamayı cinsel taciz ve saldırı davalarında uygulamayacağını açıklamıştı. Bazı büyük teknoloji şirketleri de benzer kararlar aldı.

Hareketin ardındaki liderler ise değişikliğin yeterli olmadığını çünkü zorunlu arabuluculuğun iş yerindeki cinsel olmayan taciz ve ayrımcılık durumlarında halen zorunlu olduğunu söylüyor. Birçok teknoloji şirketi ayrıca çalışanlarının toplu dava açmasını yasaklıyor. Bu sebeple çalışanlar güçlerini birleştirip, dava masraflarını paylaşamıyor.

Kampanyayı organize eden grup 30 büyük teknoloji şirketinin ve en büyük 10 tedarikçi şirketin kontrat anlaşmalarını inceledi. Herhangi bir şirkette işçilerin yasal haklarını koruyan ve dava açmalarına izin veren bir maddeye rastlanmadı.

Kaynak: Dünya Halleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Amerika’nın İlk Seri Katili Ted Bundy’nin Hikayesi 24 Ocak’ta Netflix’te

Uyanış Mah.-Tefrika Roman 3. Bölüm (Ben: Olayların Başlangıcı)