in

1971’de Kadınların Yapamadığı Dokuz Şey

Bu, 1971’de kadınların yapamayacağı dokuz işin listesidir – evet tarih doğru, 1971.

1880’den önce, yani bu mağrur hanımefendinin fotoğrafının çekilmesinden sadece birkaç yıl önce, cinsel ilişkiye rıza yaşı birçok eyalette 10 ya da 12 olarak belirlenmişti. Komşumuz Delaware Eyaleti hariç – orada 7’ydi!

 

1971’de bir kadın:

 1. Kendi adına kredi kartı alamazdı – Ancak 1974’te bir yasa, kredi kartı kuruluşlarını, kocasının imzası olmaksızın kadınların kart çıkartmasını sağlamaya zorunlu kıldı.
 2. Hamile kaldığı gerekçesiyle gayriresmî bir biçimde işten çıkarılmayacağının güvencesine sahip değildi – Bu, 1978’deki Hamileliğe Karşı Ayrımcılık Yasası’yla değişti!
 3. Bir jüride görev alamazdı – Eyaletlere göre çeşitlilik gösterse de (Utah, ta 1879’da, kadınların jüri görevine uygun olduğuna karar vermişti), kadınların jüri üyesi adaylarının oluşturduğu havuzun dışında tutulmasının esas nedeni, onların esas görevinin bakım verenler olarak evin merkezi olmak olduğunun düşünülmesiydi. Onların suçların korkunç ayrıntılarını duymak için fazlasıyla kırılgan ve suçlananlar hakkında nesnel kalabilmek için doğaları gereği fazlasıyla sempatik oldukları da düşünüldü. 1961’de Anayasa Mahkemesi, kadınları jürinin dışında tutan bir Florida yasasını destekledi. Kadınlar, 1973’e kadar 50 eyaletin tamamında herhangi bir jüride görev alamadı.
 4. Ön cephede savaşamazdı – Kadınlar 1976’da askeri akademiye kabul edilmeye başlasa da çatışmaya girmeleri konusundaki yasak 2013’te kaldırıldı. 1973’e dek, kadınların sadece hemşire ya da destek personeli olarak orduya girmesine izin verildi.
 5. Ivy League [ABD’nin ünlü üniversitelerine verilen ortak ad] düzeyinde üniversite eğitimi alamazdı – Yale ve Princeton 1969’a kadar kadın öğrenci kabul etmedi. Harvard (sadece kadın öğrenci kabul eden Radcliffe College’la birleştiği) 1977’ye dek kadın öğrenci almadı. Brown (kadınlara mahsus Pembroke ile birleşti), Dartmouth ve Columbia, sırasıyla 1971, 1972 ve 1981’e dek kadın öğrenci kabul etmedi.
  Barnard Üniversitesi kadın öğrencilerinin Columbia’dan ders alması gibi, bazı istisnai durumlarda, bazı kadınların Ivy League kurumlarında özel ders almasına izin verildi ama genel olarak, 1960’larda Ivy League hayalleri kuran kadınlar, hayallerini ertelemek zorundaydı.
 6. İşyerinde cinsel tacize karşı yasal yollara başvuramazdı. Gerçekten de bir mahkemenin, işyerinde cinsel tacizi hukuki eylemin konusu olarak kabul etmesi ilk kez 1977’de oldu!
 7. Kocaları istediği takdirde seks yapmıyorum diyemezlerdi – 1993’e dek, evlilik içi tecavüz, 50 eyaletin hiçbirinde suç olarak tanımlanmamıştı. Tekrar okuyun… 1993.
 8. Bir erkekle aynı miktarda ödeme yaparak sağlık sigortası elde edemezlerdi. Cinsiyet ayrımcılığı, sağlık sigortası alanında 2010’a dek yasaklanmadı ve günümüzde, Federal düzeyde seçilmiş makamlarda yer alanlar dahil, birçok kişi, kadınların biraz daha fazla ödemesini sorun etmiyor. Tekrar bakın, o tarih 2010’du.
 9. Doğum kontrol hapları: Üreme özgürlüğü ve çocuk sahibi olup olmamaya ve ne zaman çocuk sahip olacağına karar vermeye dair kadın hakları gibi sorunlar ancak 1960’larda açıkça tartışılmaya başlandı. 1957’de FDA sadece “ağır regl sıkıntısı” için hapı onayladı. 1960’da haplar gebelik önleyici olarak onaylandı. Buna rağmen haplar bazı eyaletlerde yasadışıydı ve sadece evli kadınlara aile planlaması amacıyla reçeteyle yazılabiliyordu ve tüm eczaneler bulundurmuyordu. Karşı çıkanların bazıları ağız yoluyla alınan gebelik önleyicilerinin “ahlaksızca olduğunu, fahişeliği teşvik ettiğini ve kürtajla eşdeğer olduğunu” ileri sürdü. Doğum kontrolünün, medeni hali ne olursa olsun tüm kadınların kullanımına izin verilmesi için yıllar geçmesi gerekti. Kısacası doğum kontrolü bir kadının eğitimini tamamlayabileceği, işgücüne katılabileceği ve hayatını planlayabileceği anlamına geldi.

Ah, bir şey daha, 1880’den önce, yani bu mağrur hanımefendinin fotoğrafının çekilmesinden sadece birkaç yıl önce, cinsel ilişkiye rıza yaşı birçok eyalette 10 ya da 12 olarak belirlenmişti. Komşumuz Delaware Eyaleti hariç – orada 7’ydi!

Feminizm hep başka kadınlar için değildir.
Tarihinizi bilin.

Kaynak

Çeviri: S. Erdem Türközü | Dünyadan Çeviri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sylvia Plath: İntiharının 56. Yılında Şairin Son Günleri

Taklacı Kardan Adam