in , ,

140 Journos’tan Bitcoin Belgeseli

Bitcoin nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin bir safsata ya da dolandırıcılık biçimi mi? Dünya son birkaç yıldır bu soruların cevabını arıyor.

Dünya Bitcoinle tanışalı tam on yıl oluyor. Her şey 2008 yılında hâlâ kim olduğu bilinmeyen Satoshi Nakomoto takma adını kullanan biri ve bir grubun dünya finans sistemini kökten değiştirmeye aday radikal bir para sistemi önermesiyle başladı. Bu önerinin temelinde uluslararası para dolaşımında aracıları yani bankaları ve onların transferden aldığı komisyonların ortadan kaldırılması ve para transferinin hızlandırılması fikri vardı. Nakomota’nun tartışmaya açtığı sisteme göre para kriptolanmış bir dijital veriye dönüşüyor ve herkese özel bir tür tekil dijital banka cüzdanında saklanabiliyordu. Bitcoin dijital madencilik isimli karmaşık bir algoritmaya sahip bir yöntemle üretilebiliyor, dolarla başlayan ve dünyanın tüm para birimlerini hızla anaforu içine çeken karşılığı bulunmayan para dönemini sona erdirmeyi amaçlıyordu.

Bitcoin’in bir geleceği olmadığını iddia edenlerle, onun geleceğin ta kendisi olduğunu savunanların tartışmaları devam ediyor. Ürettikleri belgesellerle son dönemde adlarından oldukça fazla söz ettiren 140 Journos ekibi bu kez 10 yaşına basan dünyanın ilk dijital parası Bitcoin’in hikayesine odaklanıyor. İyi seyirler.

Yazan karmakoma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye Yüksek Soykırım Riskine Sahip 10 Ülke Arasında

Başörtüsünü Çıkaran Kadınların Sesi: Yalnız Yürümeyeceksin Platformu