in ,

Türkiye’den 8 Queer Belgesel

Dünyadan queer belgesellerin tanıtımına yer veren Queer Documentaries’te yer alan ve online izleyebileceğiniz 8 belgeseli sizler için derledik. 2006-2013 yılları arasında Türkiye’de çekilen bu filmler LGBTİ+ hareketinin gelişimini de gözler önüne seriyor.

Hala izlemeyenler ve yeniden izlemek isteyenler için işte o filmler:

1- Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme!

2009 yapımı olan belgeselin senaryosunu Serap Akçura, Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Yeşim Başaran, Zeliha Deniz, Rüzgâr Gözlüm Gökçe, Evren Savcı ve Ceylan Begüm Yıldız birlikte yazdı.

Belgesel Türkiye’deki eşcinsel ve biseksüel kadınların toplum içindeki temsiline odaklanıyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

2-Travestiler

2007 yapımlı belgeseli Aykut Atasay yönetti. Atasay’ın “Travestiler”i sahte belgesel-mock-documentary türünde. “Travesitler”de ana akım belgesellerdeki buyurgan dil, ironiye dönüşüyor. Güldürürken, ana akım medyadaki sunumların yüzeyselliğini anlamak izleyeni rahatsız ediyor ve düşünmeye itiyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

3-Yürüyoruz

Aykut Atasay ve 2015 yılında trafik kazasında aramızdan ayrılan Boysan Yakar’ın bir arada yönettiği “Yürüyoruz” Bursa Gökkuşağı Derneği’nin yapacağı yürüyüş ve basın açıklamasının Bursaspor taraftarları ve kolluk güçleri tarafından engellenmesini konu alıyor.

2006 yapımlı belgesel, her türlü ayrımcılığı, heteronormatifliği, transfobiyi tüm çıplaklığıyla sunuyor. Güzel haber, belgesel mutlu sonla bitiyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

4-Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum

Yönetmen Aydın Öztek’in 2009 yılında çektiği belgesel, cinsel yönelimleri sebebiyle askerlik yapmak istemeyen kişileri konu ediniyor.

Röportaj şekliyle süren belgeselde vicdani retçi Mehmet Tarhan ve LGBTİ+ derneklerindeki eşcinsellerle görüşmeler yer alıyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

5- Esmeray ‘Bir Direniş Öyküsü’

2009 yılında Aydın Öztek tarafından yönetilen “Esmeray ‘Bir Direniş Öyküsü’”

Trans aktivist-oyuncu Esmeray’ın İstanbul’a gelmeden memleketi Kars’ta yaşadıklarına odaklanıyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

6- Ben, Sen, O

Yönetmenliğini Zeynep Oral’ın yaptığı belgesel 2012 yılında çekildi. Belgesel, iki transın yaşadığı baskı ve adaletsizlikleri konu alıyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

7- Dikkat! Okulda Trans Var

Yönetmenliğini Barış Sulu’nun üstlendiği belgesel 2013 yılında çekildi. Belgesel eğitimleri süresince ayrımcılığa uğrayan trans erkeklerin deneyimlerini anlatıyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

8- Bana Öyle Bakma

2012 yılında çekilen “Bana Öyle Bakma” belgeselin yönetmeni Çiğdem Karataş. Belgesel, LGBTİ+’larla görüşmelerle ilerliyor.

İzlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Kaos GL

Yazan karmakoma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın En Prestijli Basın Fotoğrafı Ödülüne Aday Birbirinden Çarpıcı Fotoğraflar

Woody Allen’ın Taciz Ettiği Evlatlık Kızı Soruyor: Favori Woody Allen Filminiz Hangisi?