in

Çürüyen Adalet Sisteminde Bugün: Üç Kızını Taciz Eden Baba Tahliye Edildi

Şanlıurfa’da kızları 14 yaşındaki Z.N., 18 yaşındaki R.N. ve 23 yaşındaki R.N.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla dokuz ay cezaevinde kalan H.N. tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi!

Çocuk istismarının-ensestin neden yaygınlaştığı sorusunun cevaplarından biri toplumsal çürümenin düzeyi ve bunun bizzat dini-siyasi kurum temsilcilerince yapılan açıklamalarla meşrulaştırılarak daha fazla derinleştirilmesiyse; diğeri de mahkemelerin bu tür davalardaki tutumudur. İdeolojik argümanlarını din-ırkçılık-şovenizm ve faşizmden devşiren mevcut siyasi rejimin çocuk istismarını meşrulaştıran düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp gündemleştirmesiyle mahkemelerin davalar karşısındaki tutumu birleşerek istismarcıları adeta yüreklendiriyor.

Sadece son iki örnek bile ne demek istediğimizin tercümesidir.

Geçen yıl Menemen’de 9 yaşındaki kızına cinsel saldırıda bulunan E.G isimli adamın yargılandığı davanın dün görülen karar duruşmasında mahkeme E.G’ye ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak, cezasını 33 yıl 9 aya indirdi.

Bugün de Urfa’da üç kızına cinsel istismarda bulunan baba, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Baba H.N kızları 14 yaşındaki Z.N., 18 yaşındaki R.N. ve 23 yaşındaki R.N.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 9 ay cezaevinde kaldı. H.N.’nin iki kızı, geçen Kasım ayında babalarının cezaevinden çıkacağı korkusuyla intihara kalkışmıştı.

Kızların annesi A.N. geçen yıl Temmuz ayında sağır ve dilsiz olan eşi H.N.’nin kızları Z.N., R.N. ve R.N.’ye yıllarca istismarda bulunduğunu söyleyerek, polise şikayette bulundu. Şikayet üzerine harekete geçen polis, baba H.N.’yi gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen baba tutuklandı. Yine geçen Kasım ayında da babalarının cezaevinden çıkacağını öğrenen kız kardeşlerden Z.N. bıçakla bileklerini kesti, R.N. ise 5 katlı evin terasına çıkarak atlamak istedi. Z.N. ve R.N., savcılık ifadeleriyle hastane raporlarının değiştirildiğini belirtmişlerdi.

Kızlarına cinsel istismarda bulunduğu için tutuklu bulunan baba H.N.’nin 2’nci duruşması Şanlıurfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı Şanlıurfa Barosu Kadın Komisyonu, Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Şanlıurfa İl Kadın Platformu da takip etti.

Tutuklu baba H.N, 4 çocuğu ve anne A.N.’nin hazır bulunduğu duruşma tanıkların dinlenmesi ile başladı. Mahkeme heyeti, Şanlıurfa Barosu ve Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği’nin katılma taleplerini reddettikten sonra, sanık H.N.’nin tutuksuz yargılanmasına karar vererek, duruşmayı 18 Nisan’a erteledi.

Sudan gerekçelerle muhaliflere ceza yağdıran mahkemelerin, kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı davalarında mağdurların aleyhine verdiği kararlar kamuoyunda tepki toplamaya devam ediyor.

Kaynak: Alınteri Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ece Temelkuran, Yeni Kitabı “Bir Ülke Nasıl Kaybedilir?”i Anlatıyor

Hepimiz Feminist Olmalıyız Başlıklı Konuşmasıyla Gündem Olan Yazardan Yeni Kitap: Feminist Manifesto