in ,

Ece Temelkuran, Yeni Kitabı “Bir Ülke Nasıl Kaybedilir?”i Anlatıyor

ECE TEMELKURAN / FOTOGRAF MUHSIN AKGUN RADIKAL

Bu kitabı bir ülke kaybetmeyelim diye yazdım. Sadece Türkiye için konuşmuyorum. Bütün dünyanın benzer bir politik karmaşa içinde olduğunu düşünüyorum. Bazı ülkelerin de kaybedilmeye başlandığını düşündüğüm için böyle bir kitap yazdım. Hiç kimse ülkesini kaybetmesin…

 

Gazeteci, yazar Ece Temelkuran, ilk kez İngilizce yayımlanan ve yaklaşık 10 dile çevrilmekte olan yeni kitabı ‘How to Lose A Country’yi (Bir Ülke Nasıl Kaybedilir) yazma nedenini böyle anlatıyor.

Pek çok araştırmaya ve romana imza atan Temelkuran’ı bu konu üzerine yazmaya iten ise Türkiye’nin yakın tarihi ile Fransa, İngiltere, Amerika gibi ülkelerin şu an içerisinde bulunduğu durum arasındaki benzerlikler.

Kitabı İngilizce yazmasının nedenini hem kişisel hem de politik bir sebeple açıklıyor Temelkuran:

Türkçe çok duygusal bir dil ve yaşadığımız bu politik karmaşanın sebeplerinden birinin aşırı duygusal yoğunluk olduğunu düşünüyorum. O duygusal yoğunluk yüzünden aklımızı kullanamamaya başladığımızı düşünüyorum. Sağ populist dalganın yarattığı şeylerden biri bu. Duygu terörizmi. Bu duygu terörizminden kendimi kurtarmak için de İngilizce yazmak istedim. Çünkü İngilizce, Türkçe kadar duygu, drama yüklü bir dil değil.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Afrodizyaklar Cinsel Arzuyu Gerçekten Artırır Mı?

Çürüyen Adalet Sisteminde Bugün: Üç Kızını Taciz Eden Baba Tahliye Edildi