in

Aşk Kazandı: Tayvan Eşcinsel Evliliği Yasallaştıran İlk Asya Ülkesi Oldu

Tayvan parlamentosu, eşcinsel bireylere evlenme hakkı veren ilk Asya ülkesi oldu. Cuma günü milletvekilleri, eşcinsel çiftlerin evlenmelerini ve devlet dairelerine evlilik kayıt başvurusunda bulunmalarını sağlayacak tasarıyı onayladı.

MediaScope’tan Sahra Atilla’nın haberine göre; evlilikte eşitliği savunan ve evlilik eşitliği platformunda kampanya yürüten Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, oylama sonrasında Twitter’da bir paylaşımda bulundu. Eşitlik yolunda büyük bir adım attıklarını belirten Tsai Ing-wen, “Bugün tarih yazma ve ilerici değerleri, Doğu Asya toplumlarında kök saldığını dünyaya gösterme şansımız var. Artık dünyaya aşkın kazandığını (#LoveWins) gösterebiliriz” tweetini paylaştı.

“Başardıklarımız kolay değil”

Binlerce LGBTİ hakları destekçisi başkent Taipei’de şiddetli yağmura rağmen toplandı. Sivil Ortaklık Haklarının Desteklenmesi için Tayvan İttifakı’nın kurucusu ve Genel Müdürü Victoria Hsu, Tayvan’ın Asya’da eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk ülke olduğunu belirterek, “Başardıklarımız kolay değil. Bu cinsel yönelime dayalı ayrımcılığa son vermek için atılmış büyük bir adım” dedi.

27’ye karşı 67 oyla kabul edilen yasaya göre, eşcinsel çiftler belli yasalar çerçevesinde evlat edinebilecek. Milletvekilleri evlat edinme haklarıyla ilgili maddeyi ise daha eşit koşullara getirmek için hâlâ tartışıyor. LGBTİ destekçileri tasarıyı memnuniyetle karşıladı. LGBTİ destekçisi Cindy Su “Biz sadece bu topraklarda iyi yaşamak isteyen ve birbirlerini seven bir grup insanız” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Tayvan Genel Müdür Vekili Annie Huang, bu yasanın Asya genelinde bir dalgalanma yaratacağını ve Tayvan için uzun ve zorlu bir kampanya olduğunu belirtti.

151 eşçinsel çift, evlenmek için randevu aldı


Karar sonrası gözyaşlarını tutamayanlar oldu.

Tayvan Anayasa Mahkemesi 2017 yılında, eşcinsellere evlilik hakkı tanınmasının anayasal bir hak olduğu yönünde karar açıklamış ve parlamentoya gerekli yasal düzenlemeyi yapmak için iki yıl süre vermişti. Bu süre 24 Mayıs’ta doluyordu. Şu anda 151 çiftin evlenmek için randevu aldığı belirtildi.

 Bölgedeki diğer ülkelere kıyasla durum ne?

Tayvan, eşcinsel hakları alanında Asya’da öncü ülkelerden biri ve Taipei’de düzenlenen onur yürüyüşüne bölge ülkelerinden LGBT grupları katılıyor.

Vietnam 2015’te eşcinsel evliliklerin kutlanması yasallaştırdı, ancak bu evliliklerin kendisine yasal statü vermedi.

Çin’de eşcinsel evlilikler yasadışı, ancak ülke eşcinselliği 1997’de suç olmaktan çıkarttı ve üç yıl sonra akıl hastalıkları listesinden de kaldırdı.

Diğer Asya ülkelerinde de LBGT’lere yönelik daha hoşgörülü bir tavır benimseniyor.

Hindistan’da Yüksek Mahkeme Eylül 2018’de eşcinsel cinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkartmıştı.

Ancak geçen Nisan’da, Brunei eşcinsel ilişkiye ve zinaya recm cezası öngörün Şeriat hukukunu uygulamaya soktu.

Yazan narin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Bu Gece Tüm Müzeler Açık ve Ücretsiz

Ser Verip Sır Vermeyen Devrimci: İbrahim Kaypakkaya