in ,

Hayatı Netflix Tarafından Dizileştirilen Anarşist Bombacı: Ted Kaczynski

Ted Kaczynski Kimdir?

ABD’li matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci Ted John Kaczynski, Berkeley Üniversitesi’ndeki yardımcı profesörlük görevinden istifa ettikten sonra Montana’ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başlamış, yaşamını tamamen kendi kendine sürdürmenin yollarını aramıştır. Ancak endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığını ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğini gözlemlemesi onu önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalı saldırılar yapmaya itmiştir.

Kaczynski 1942 yılında Chicago’nun banliyölerinden birinde dünyaya geldi.1978–1995 yılları arasında 16 ayrı bombalı saldırıda bulundu, toplamda 3 kişinin ölümüne, 23 kişininin yaralanmasına neden oldu. Peşine düşen FBI, ilk hedefleri üniversiteler ve havayolu şirketleri olduğundan, “University and Airline Bomber”ın kısaltması olarak onu Unabomber ismiyle anmaya başladı.

Kaczynski hakkında 1996 yılında tutuklanana dek çok az şey biliniyordu.1987 yılında bir bombayı yerleştirirken biri tarafından fark edilmişti. Bu kişinin tarifiyle bir robot resmi çıkarıldı. Hata yaptığının farkına varan Kaczynski, 6 yıl boyunca eylemlerine ara verdi ve öldüğü düşünüldü. Fakat 1993 yılında saldırılarına yeniden başladı. Unabomber’in hedefleri sırasıyla şöyleydi; Northwestern Üniversitesi, American Airlines, Utah Üniversitesi, Vanderbilt Üniversitesi, California Üniversitesi, The Boing Company, Michigan Üniversitesi, Sacramento’da bir bilgisayar mağazası, Salt Lake City’de bir bilgisayar mağazası, genetik bilimci Charles Epstein, Yale Üniversitesi, reklamcı Thomas J. Mosser ve kereste endüstrisi lobicisi Gilbert Brent Murray. Birçok kurbanında kalıcı zararlara yol açan ve 3 kişinin ölümüne neden olan Kaczynski’nin davası 1996 yılında yakalandıktan iki yıl sonra, 1998’de sonuçlandı ve şartlı tahliye ihtimali olmadan 8 kez ömür boyu hapse çarptırıldı.

Kaczynski öğrencilik yıllarındayken de tuhaf biri olarak anılırdı, o bir dahiydi.16 yaşında Harvard Üniversitesi’ne kabul edildi.1967’de, 25 yaşındayken Berkeley Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Kaczynski, o zamana kadarki ”en genç öğretim üyesi” olarak üniversitenin tarihine geçti. Kazcynski’nin Michigan Üniversitesi’ndeki profesörü Peter Duren onu şu sözlerle tarif ediyordu: “Sıradışı biriydi. Diğer doktora öğrencilerine hiç benzemiyordu.”

Kaczynski’nin öğrencileri kendisi hakkında birçok şikayette bulunuyordu. Öğrencilerin anlattıklarına göre Kaczynski derslerde çekingendi, çoğu zaman ağzından çıkanlar hiç anlaşılmıyordu ve ofis saatlerinde yardıma ihtiyacı olan öğrencilerini sürekli ihmal ediyordu. Görevinden istifa ettikten sonra 1978’e kadar Montana’daki evinde bir yandan kendi kendine yaşamayı öğrenirken bir yandan girdiği ufak tefek işlerle kimsenin haberi olmadan bomba yapımı için para biriktiriyordu

1995 yılında ‘Endüstri Toplumu ve Geleceği’ başlığıyla bir manifesto yazdı. Yayınlandığı takdirde bombalama eylemlerini bırakma vaadiyle Washington Post ve NewYork Times gazetelerine gönderdi, yayınlatmayı başardı.

Manifestodan Alıntılar Giriş – Unabomber / Ted John Kaczynski

1. Sanayi Devrimi ve sonuçları insan soyu için bir felaket oldu. Bu sonuçlar gelişmiş ülkelerde yaşayan bizlerin yaşamdan beklentilerimizi oldukça arttırırken toplumun dengesini bozdu, yaşamı anlamsızlaştırdı, insanları aşağılamalara maruz bıraktı, yaygın psikolojik acılara (3. Dünya’da fiziksel acılara da) yol açtı ve doğal dünyayı şiddetli zararlara uğrattı. Teknolojik ilerleyişin devamı durumu daha da kötüleştirecek; insanları daha büyük aşağılamalara maruz bırakıp, doğal yaşamda daha fazla zarara sebep olacak; büyük olasılıkla daha fazla sosyal bozulmaya ve psikolojik acılara yol açacak; belki de gelişmiş ülkelerde bile fiziksel acıların artmasına neden olacak.

2. Endüstriyel-teknolojik sistem devam edebilir veya yıkılabilir. Eğer devam ederse, sonunda psikolojik ve fiziksel acılar daha düşük seviyelere inebilir; ancak uzun ve acı dolu bir alışma döneminden sonra ve insanlarla diğer pek çok yaşayan organizmayı işlenmiş birer ürün ve çark dişlilerine indirgemek pahasına. Üstelik, sistem devam ederse, sonuçları kaçınılmaz olacak. Sistemi, insanların saygınlığını ve bağımsızlığını elinden almayacak bir şekilde yenilemenin veya değiştirmenin bir yolu yok.

Türkiye’de Kaos yayınları tarafından Türkçeleştirilerek kitap halinde yayınlanan manifesto sanayi devriminin insanlığın başına gelen en büyük felaket olduğu iddiasıyla başlar ve Amerikan sosyal demokratlarından endüstriyel güçlere değin bir çok kesime büyük eleştiriler getirir.Bireysel, bağımsız ve kararlı bir tepkiyi öğütlemeye çalışan manifesto, tek yazarının Kaczynski olmasına karşın birinci çoğul şahıs zamiriyle ve “Biz Freedom Club üyeleri” şeklinde ifadelerle kaleme alınmıştır.

Unabomber’ın Yakalanışı

New York Times ve Washington Post’ta yayınlanan manifestosunun ardından Kaczynski’nin erkek kardeşi David, karısının da ısrarlarıyla manifestoyu okuyarak Ted Kaczynski’nin gençliğinde gazetelere gönderdiği bazı metinlerle büyük benzerlikler olduğunu keşfetti ve önce kendi araştırmasını bir özel dedektif aracılığıyla yürüttükten sonra FBI’ı durumdan haberdar etti. Kulübesinde gözaltına alınan Ted Kaczynski için atanan avukat önce müvekkilinin ruh sağlığının bozuk olduğu yönünde savunma yapmak istese de Kaczynski buna karşı çıktı. Buna rağmen atanan psikolog ve psikiyatrlardan oluşan bir heyet Kaczynski’ye paranoid şizofreni gibi tanılarda bulunsa da, Kaczynski’yi dört yıl boyunca cezaevinde gözlem altında tutanlar kendisinde ruhsal bir bozukluk olmadığında ısrarlı oldular. Tartışmalı bir mahkeme sürecinin sonunda Kaczynski şartlı tahliye ihtimali olmayan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda cezavinde yaşayan Kaczynski zaman zaman bazı dergilerde yazılar yayınlamaya devam etmektedir.

Ted Kaczynski’yi bir terörist değil anti- kahraman olarak gören ve ona hayranlık duyan kişiler bulunmaktadır hatta 1996 yılında, politik takipçileri tarafından ABD başkanlık seçimleri sırasında “Unabomber for President!” adlı siyasi bir kampanya bile başlatılmıştır.

1996’da Unabomber: The True Story adlı belgeselde anlatılan hayat hikâyesi, 2003’te bir Alman filmine ve 2011’de Bulgaristan’da bir tiyatro oyununa konu olmuştur. 2017 yapını Netflix yapımı Manhunt dizisi de Ted Kaczynski’nin hikâyesinden uyarlanmıştır.

 

Yazan fionamimi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Laika: Gerçekleşeceğini Herkesin Bildiği Bir Ölümün Hikâyesi

Tayvanlı Hacker Meydan Okudu: “Zuckerberg’in Facebook Hesabını Hackleyeceğim”