in

Seğmenler Parkı’na Bekçi Baskını: “Artık içki yasak” Dediler, Kovuldular

Ankara’daki Seğmenler Parkı akşam saatlerinde bekçi baskınına uğradı. Parkta içki içenlerin yanına giderek “Artık burada içki içmek yasak. Gidin buradan” diyen bekçiler önce Kabahatler Kanunu’nun dayanaksız bir maddesini gerekçe gösterdi, tutmayınca “Emniyet müdürünün emri” dedi. Hukuksuzluğa direnenlere ise cezalar kesildi.

Taksim’deki 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün İslamcı hareket, iktidar medyası ve Tayyip Erdoğan tarafından “Ezanı ıslıkladılar” denilerek hedef gösterilmesinin ardından gerici faşistler Taksim’de yürüyüş düzenlemiş ve yürüyüş sırasında Mis Sokak’taki barlarda oturanlara sözlü sataşmalarda bulunmuştu.

Ezan gerilimini fırsat bilerek kamusal alanlarda yapılan baskıların bir örneği de Ankara’da yaşandı. Ankaralının her mevsim ve günün her saati uğrak mekanlarından olan Seğmenler Parkı akşam saatlerinde bekçilerin baskınına uğradı.

Parkta içki içenlerin tek tek yanına gelen bekçiler önce genel bilgi taraması (GBT) işlemi yaptı, ardından da “Artık burada içki içmek yasak. Bundan böyle izin vermeyeceğiz. Şimdi bir kere uyarıyoruz, gidin buradan. Yoksa ceza keseriz” dedi.

Önce “Kabahatler Kanunu”, tutmazsa “Emniyet müdürü emri”

Parkta oturanların birçoğu bekçilere yasak ve ceza kararlarının yasal dayanağını sordu. Bekçiler soruyu soranlara “Kabahatler Kanunu’nun 37. maddesi gereğince”karşılığı verdi.

Park sakinleri telefonlarından Kabahatler Kanunu’nun 37. Maddesine bakıp “Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişi, 50 TL idari para cezası ile cezalandırılır” ifadesini gördüklerinde kendilerinin böyle bir suç işlemediğini, cezanın dayanaksız olduğunu belirtti.

Bekçiler ise bunun üzerine “Öyle değil o işler. Çankaya İlçe Emniyet Müdürü’nün emri. Bundan böyle parklarda içki içilmesini istemiyor” dedi.

“Sen şunlara 2-3 ceza yaz, ben de şunlara 5-6 tane yazayım”

Yasak dayatması ve ceza tehdidi üzerine park sakinlerinin bir kısmı dağılırken, bir kısmı ise kararların dayanaksızlığına tepki göstererek oturmaya devam etti. Bekçiler ise bu kişilere ceza yazmaya başladı.

Bekçilerin bu sırada kendi aralarında “Sen bunlara 2-3 tane ceza yaz, ben de şuradakilere bir 5-6 ceza yazayım da görsünler” diye konuştukları görüldü.

Bazı vatandaşlar ise ısrarlı bir biçimde tepki göstererek polisi aradı. Bununla da yetinmeyerek parkı gezdi ve tüm vatandaşlara ceza tutanaklarına imza atmama, hukuksuzluğa boyun eğmeme çağrısı yaptı. Bekçiler bunun üzerine cezaları işleme koyamadan parktan uzaklaşmak zorunda kaldı.

Sendika.Org/ Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsanlık Tüm Yabanıl Memelilerin %83’ünü, Bitkilerin ise Yarısını Yok Etti

Tüm Zamanların En İyi 20 Amerikan Filmi