in

HES’lere Karşı Çıkan Gençlere Polis Saldırısı

Fındıklı’da gündeme gelen HES projesini protesto etmek için ilçede oynanan voleybol maçında pankart açan Fındıklı Gençlik Topluluğu üyelerine polis saldırdı. Topluluk üyelerinden Gökmen Turna: ‘Fındıklı’nın geleceğine Fındıklı halkı karar verecek’ dedi

İlçede bulunan Çağlayan ve Arılı vadilerinde 20’den fazla HES projesi bulunmasına rağmen 2007 yılından bu yana Fındıklı halkının hukuki ve fiili mücadelesiyle hiçbir projenin yapımı gerçekleştirilemedi.

Son günlerde yeniden gündeme gelen HES projesine karşı Fındıklı Gençlik Topluluğu, 24 Şubat Pazar günü Fındıklıspor ile Akkuş Belediyespor arasında gerçekleşen voleybol maçında “Fındıklı’da HES’lere Geçit Vermeyeceğiz” pankartı açtı. Salondakilerin atılan sloganlara destek vermesi sonrasında polis, pankart açan gençlere saldırdı.

BirGün’e konuşan Fındıklı Gençlik Topluluğu üyesi Gökmen Turna, “Gençlik gelecek, Fındıklı güzelleşecek” şiarıyla kurdukları topluluğun amacının geçmişten bırakılan güzellikleri geleceğe taşımak olduğunu söyledi.

Turna, 2007’den bu yana HES’lere karşı yaşam alanını savunan Fındıklı halkının gerek fiili gerek hukuki alanda mücadele ettiğini ve kazanımları olduğunu ancak geçtiğimiz günlerde 24. kez bir HES projesinin gündeme geldiğini ifade etti.

“Şimdiye kadar Fındıklı’da ÇED toplantısı yapılamamasına rağmen 11 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılacak olan “İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu” toplantısında ÇED olumlu raporu verilecek” diyen Turna, “629 sayfalık ÇED olumlu raporu hazırlamışlar ve Fındıklı’da ÇED toplantısı yapılamadığı kayıtlara geçmiş olmasına rağmen Ankara’da Fındıklı’nın geleceği için karar verecekler. Fındıklı’nın geleceğine, Fındıklı halkı karar verecek” ifadelerini kullandı.

Turna, topluluk olarak “Dengemi Bozma” sloganı ile sosyal medyada kampanya ördüklerini ve daha fazla kamuoyu yaratmak için hafta sonu ilçede gerçekleştirilen voleybol maçında pankart açtıklarını ifade etti.

‘Gezmezseniz Evinizden Aldırırız’

Salondaki taraftarların da eylemlerine destek olduğunu ancak polisin pankartın kaldırılmasını istediğini söyleyen Turna, “Maç çıkışında polis küfürler ederek müdahale etti, gözaltına almak istedi. Çevredekilerin tepkisi nedeniyle bunu yapamadılar ancak ‘İfadeye gelmezseniz evlerinizden aldıracağız’ diyerek tehdit ettiler. Bugüne kadar buraya çevik kuvvet de geldi, jandarma da geldi hiçbir şekilde müdahale edememişlerdi ama bugünün konjonktüründe küfürler ve biber gazıyla karşılaştık. Akşam telefonla arayarak 15 kişiyi ‘savcılığın emri var’ diyerek ifadeye çağırdılar. 15 kişi karakola giderek, polise değil savcıya ifade vereceğimizi söyledik” dedi.

Turna, sosyal medyada ördükleri kampanyaya 11 Mart tarihine kadar devam edeceklerini ve 11 Mart günü eş zamanlı basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Fındıklı Gençlik Topluluğu’nu Twitter ve Facebook’tan takip edebilirisiniz.

Seda Balmumcu | Birgün Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Anlamın Sembolik İnşa Aracı: Dövme

Güncel Konularda En Az Bir Paragraflık Lafım Var Diyenler İçin Genel Kültür Testi