in

130 Yıl Önce Bugün: Enternasyonal Marşı İlk Kez Yankılandı

Enternasyonal Marşı 133. yıl önce bugün ilk kez yankılandı. Fransa’nın Lille kentinde işçilerin ortak talep ve özlemleri bir marşta karşılığını buluyordu. Sözlerini Fransız işçi Eugène Pottier’in yazdığı, bestesini yine bir işçi olan Pierre Degeyter’in yaptığı bu marş pek çok dile çevrildi ve o gün bugündür sınıfsız bir dünya için mücadele edenlerin ortak marşı oldu. Gelin biraz bu marşın tarihine ve işçi Eugène Pottier’in neden böyle bir marş yazmaya ihtiyaç duyduğuna bakalım.

Sandık yapımcısı bir zanaatkârın oğlu olarak 1816’da Paris’te doğan Pottier, babası tarafından 12 yaşında okuldan alındı ve çırak olarak çalışmaya başladı. Dönemin politik şairlerinden Béranger’in şiirlerinden etkilenen ‘Yaşasın Özgürlük’ isimli şiirini henüz 14 yaşındayken 1830’da yazdı. Şubat 1848 devrimlerine aktif bir şekilde katılan Pottier, kurşuna dizilmekten son anda kurtuldu. Paris Komünü sürecinde kent konseyinde yer aldı.

Enternasyonal'in yazarı Eugène Pottier ve bestecisi P.C. Degeyter

Paris Komünü’nün yenilgiye uğramasının ardından sürgündeki pek çok devrimci gibi Pottier de gıyabında ölüme mahkum edildi. Çalkantılı sürgün yıllarında ABD işçi hareketiyle ilişki kurdu ve ABD Sosyalist Partisi kurucuları arasında yer aldı. Pottier 6 Kasım 1887’de Paris’te hayata gözlerini yumdu. İşçi sınıfı onu “Yaşasın Komün” sloganları eşliğinde ve polisle çatışarak sonsuzluğa uğurladı. Pottier öldüğünde Enternasyonal henüz bestelenmemişti.

Enternasyonal’in bestelenmesi ise Pottier’in ölümünden bir yıl sonra gerçekleşti. Marş yine Pottier gibi bir işçi olan Pierre Degeyter tarafından 1888’de bestelendi ve Lille kentinde yapılan bir toplantıda bir işçi korosu tarafından seslendirildi. Başlangıçta Lille ve çevre şehirlerdeki grevlerde söylenen marş birkaç yıl içinde dünya işçi sınıfının ortak sesi olacaktı.Enternasyonal Marşı aynı zamanda Ekim Devrimi’nden sonra ilk kez bir işçi devletinin resmi marşı olarak SSCB’de 1917 ile 1941 arasında kullanımda kaldı.

Zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayanlara…

Yazan Tante Rosa

Herkesin gördüğünü görürüz, yargılamaya ve önyargıya bayılırız. Bu bir döngüyse adımı en başa yazın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Venedik Film Festivali Açılışı ‘First Man’ ile Yapacak

Sümerli Bir Şairin 4000 Yaşındaki Anılar Kitabı