Profil fotoğrafı

Serap Kanayçevrimdışı

  • 4

    yazılar

  • 0

    Yorumlar

  • 659

    Görüntülenmler

Eski Bayramlar Niyetine – Covid-19 Bayram 2020

Meşhur sözdür kaç yıldır çocuk büyük herkesin dilinde. ‘Nerde o eski bayramlar’… Her bayram. Ne kadar iyi geçse de hep bir eskisini aratır, çoluk...

Daha fazla oku

Özgür Kaçak Bir Nisan Şakasında

Damarlarındaki kana kadar işlemiş yoğun bir özlem yüreği buran, benliğini saran, böylesi derin bir hasret ancak arada aşılamaz mesafeler ve ertelenemez uğraşlar olduğu zaman...

Daha fazla oku

Bugünün Getirdikleri

Güneşli gün diye yollara düştük erkenden… Toplumsal bellek üzerine çalışan Avusturyalı fotoğraf sanatçısı ve ben İskelede don ve dondurma kağıtlarıyla kirletilmiş Rum mezarlığı Lapatos’daki kiliseyi bir ara...

Daha fazla oku

Umuda Uyanış

Bir Cumartesi olmasına ve yarım gün çalışmasına rağmen yorgundu. İş dönüşü her zamanki gibi saat kaç olursa olsun, sokak kapısının iç tarafında gelmesini dört...

Daha fazla oku
Lütfen bekle ...

Hakkımda

Serap Kanay: Sanatçı; Yazar Çizer, Fotoğraf çeker, Dans eder…

serapkanay@gmail.com

Facebook sayfası: Self employed artist and tourist guide

Akdeniz’in mavi sularının en doğusunda sıkışmış güzelim Kıbrıs adasının Mağusa kentinde doğdum ama birçok yerinde yaşayarak büyüdüm.

Adalı ve Akdenizli der iyi tanıyanlar. Deniz aşığıyım, o kadar ki Akdenizi “AşkDenizim” olarak sahiplenmem geniş çevrelerce kabul görür.

İlk öğrenimim okulda gerçekten bir şeyler öğretildiği zamanlara denk geldiği için şanslıyım. Hem o hem de dokuz yaşımda öğrenmeye başladığım ingilizce sayesinde orta ve lise öğrenimim başkent Lefkoşa’da, temel eğitimi ingilizce olan Türk Maarif Kolejinde gerçekleşti. Güzel Sanatlar Lisansımı uzun yıllar yaşadığım İngiltere’nin Londra kentinde tek ebeveynli anne olarak aldım 1997’de.  Amsterdam Üniversitesindeki Araştırmalı Kültürel Analiz Yüksek Lisansa başlamam ise kızımın ilk evini satın almasına denk geldi 2011’de.

Çalıştığım konular Bellek, kimlik, sözlü tarih ve alternatif arşivleme.

Derdim ister geçmişten kalan ister şimdide süregelen toplumsal hallerimizden gözüme batan, beni bir şekilde rahatsız eden meseleleri irdeleyip su yüzüne çıkarmak, ses getirmesini, tartışmaya açılmasını sağlamak.  Gailem resmi tarihin yazmadıklarını sanat yolu ile bir şekilde kayıt altına almak.

Her birey yaşadığı toplumun aynasıdır. Aynayı tutan bir sanatçının yaptığı sorgulama da gerek çevresel gerek içsel ama kendinden başlar diye düşünür ve bir kadın sanatçı olarak ilk feminist akımın temelinde yatan ‘Kişisel olan Politiktir’ kuramı doğrultusunda kendimden yola çıkarak çalışırım.

Ana çalışma dalım genelde ses, metin, fotoğraf ve tekstil kullanarak gerçekleştirdiğim enstalasyon/yerleştirme olmakla birlikte, son yıllarda deneysel video çalışmalarına da yöneldim . Küresel salgın Covid-19’un getirdiği evlere kapanma ile bizlere bahşedilen zaman diliminde, içinde bulunduğumuz zaman diliminde yaşananları çözümleme adına daha çok yazmaya, ‘Hem şimdi hem hikaye sanki’ adlı sesli yazılar kaydetmeye ve de yıllardan sonra kendimce bir dille çizmeye başladım. Çizimlerimin çoğunun çağrıştırdığı duygu ve düşünceleri de yazıya dönüştürüyorum. Bir nevi duygu ve düşünce çözümlemesi içsel harita misali.

Deniz ve müzik olmazsa olmazlarımdır günlük hayatta. Dans etmek ve sinema da gerekli gördüklerim. İyi yemek pişirir paylaşmayı ve doyurucu sohbetleri severim.

Arkadaş

Profil fotoğrafı
Hidayet Marsilya
@robertus

Gruplar

Başa Dön

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.