in

Üç Bacak

Televizyonda her role bürünen, duygusal hallerine ağladığın, komik olduğunda güldüğün, çok iyi bir oyuncu ve/veya senarist ile ilişki yaşama. Sana söylediklerinin ne kadarı gerçek, aslında hissetmediği bazı duyguları sana nasıl gösteriyor bilemez, üzülürsün.

Helga ve Özgül yıllar önce kavga ettiler. Helga Özgül’e ve arkadaşlarına ağzına gelen ne varsa söyledi. Artık Helga çok daha cahil, Helga alay edilmeye değer.

Özgül iyi bir insan. O bir senarist. Özgül teknolojiyle iç içe olan bazı arkadaşlara sahip. Özgül’ün arkadaşları onun eski dostu Helga’nın cep telefonu güncellemelerini yanıltarak bir aplikasyonu yerine kendi ajan programlarını yüklemesini sağladı. Helga’nın telefonu artık Özgül’ün kölesi. Helga’ya gelen her mesaj Özgül’e de geliyor, istediğinde Helga’nın o an ne yaptığını ekran görüntüsü alabiliyor. Helga’nın attığı mesajlar Özgül’e de gidiyor. Özgül Helga’nın GPS bilgilerine erişebiliyor. Özgül güçlü. Özgül’ün senaryoları için iyi bir kaynağı var. Özgül SKM’ye çalışıyor.

Gülşen Özgül’ün dostu. Gülşen Helga’yla Özgül’ün olayında tarraflı. Gülşen Helga’ya kızgın. Gülşen senarist oyuncu. Gülşen yazdığı senaryoları Özgül’den yardım alarak oluşturuyor. Gülşen Özgül’den aldığı Helga’nın konuşmalarını kendi sitkomundaki karakterlere dağıtıyor. Gülşen elit. Gülşen çok kızgın. Gülşen kendisinin ve Özgül’ün Helga’nın özel yaşamını senaryolaştırmasının etik olduğunu düşünüyor. Gülşen kendi açısından çok haklı. Gülşen Helga’nın hayatını aktarıp Tv kanallarına satarak geçiniyor. Ama Gülşen çok güzel, zeki. Yine de onunla olma.

Sezgin Özgül’ün ve Gülşen’in arkadaşı. Sezgin herkese günaydın diyor. Helga hariç. Sezgin Özgül’e sinirlenen Helga’nın kendini tutamayarak aptal bir cehaletle tehditler yağdırmasının, ona küfretmesinin affedilmeyecek olmasını insan haklarından üstün görüyor. Sezgin mutlu. Sezgin komedyen. Sezgin Sitkom’da Helga’yı oynuyor. Sezgin neyi neden yaptığının çok farkında. Sezgin vicdanını yitirmiş olmalı. Sezgin’le olma. Sezgin bir gün seni de oynayabilir.

Aykut Özgül’ün yakın dostu. Aykut Helga’ya kızgın. Kendi konusu değil ama Aykut zaten resimlerinde de bir deli ciddiyetine sahip. Aykut tiyatrocu, Aykut senarist. Aykut Helga’yı bitirmek için elinden geleni yapar. Aykut Helga’nın deli olduğunu düşünüyor. Aykut Helga’nın hayatından ekmek kazanıyor. Aykut cracker. Aykut tehlikeli. Aykut’la olma.

Zeynel SKM’de haftalık bir tiyatro oyuncusu. Zeynel Özgül’ün tanıdığı. Zeynel oynayacağı rollerdeki karakterleri Özgül’le planlıyor. Zeynel Helga’nın evinin karşısında arabasının farlarını mors dilinde yakıp söndürüyor. Zeynel bilinçli. Zeynel ne yaptığını biliyor. Zeynel neleri ve kimi canlandırdığının gayet farkında. Zeynel buna karşı bir o kadar duyarsız. Zeynel’le olma.

Sarper, Bilo, Şahin, Erdo, Batum, Aykut; Özgül ve Gülşen’in arkadaşı. SKM alaycı. Herkes buna hevesli. hepsi SKM’de, hepsi Özgül’ün arkadaşı. Onun senaryolarından beslenirler. Onlar Helga’yı tanır. Ah o Helga ne kötüdür ve hak eder. Helga hak ediyor. Öyle gözüküyor ki SKM’nin etiği bir insanın hayatını alt üst etmeye izinli. SKM ile olma.

Tiyatrocu her yerde. Helga telefonundaki GPS’iyle hedefte. Tiyatrocu çiftler istedikleri an Helga’yı gözetleyebilirler, onlar güç sahibi. Daha iyi oynamak için Helga’nın resimlerini bile çeker. Onlar birbirlerine karşı çok insancıl, pek sevgili.

Cemil Helga’yı Kadıköy Lal’de ve Altınoluk’ta bir rock bar’da rahatlıkla bulur. Cemil Helga’nın bir Iphone sahibi olmasıyla alay ediyor. Cemil’in vakti bol. Cemil’le olma.

Buraktimur Lal’in dışında elinde defter, Helga’nın konuşmalarını not alıyor. Buraktimur büyük projesi Serhat ve Şirin’e hazırlanıyor. Buraktimur mutlu. Buraktimur Helga’nın yaşamından çalarak para kazanıyor. Kendisine bahşedilen bu gücün kendi aklının eseri olduğuna inanıyor. Buraktimur hinliğine gülüyor. Gücünü Özgül’den alıyor. Buraktimur’la olma.

Necat sevgilisi ve motoruyla izmit’te Helga’nın ailesini ve çocuğunu izliyor. Bir maymun ailesini izler gibi. Helga gözlem altında. Necat büyük adam. Necat insancıl. Ama sadece tanıdıklarına ve aynı yolda ilerleyenlere karşı. Necat’la olma.

Tankut yönetmen. Tankut tam bir Türk malı. Tankut Helga’nın sevgilisiyle olan diyaloglarını ve her ikisini alaya alan bir dizi çekiyor. Tankut mutlu. Tankut güçlü. Kendi sevgilisini dövüyor.

Çınar Helga’nın iş arkadaşı. Çınar Helga’ya mobbing uyguluyor. Bunu da onu homofobikliği ile alttan vurarak yapıyor. Çınar bir kadın olarak sevgililerini maço seviyor. Çınar hastanede. Çınar dövüldü. Çınar’la olma. O sadece dövüldüğü senaryoları seviyor.

Ayşen Helga’nın diğer iş arkadaşı. Ayşen Helga’yla arasında geçen en küçük konuşmayı bile diğerlerine taşıyor. Ayşen mühendis. Ayşen lafları mühendis statüsünde taşıyor. Ayşen’le sakın sevgili olma. Özel şeyler yaşayıp başkasından duyarsın.

Omur yönetmen. Omur Suzan’ı Helga’nın konuşmalarını dinlemesi için yolluyor. Sonra onları kendisinin düşüncesi gibi bir tanıtım programında bir bir okuyor. Omur bir dedektiflik şirketi kurdu. Omur Özgül’ü sever. Ama Helga’ya özel ilgi duyuyor. Bununla birlikte Omur kendi yapıtlarında Helga’nın yaşamını aşağılayıp onun her söylediğini çarpıtıyor. Omur Helga’dan nefret ediyor. Ama haklı bir nefret duyduğuna inanıyor. Omur sevgilisini çok seviyor. Onu aldatmıyor. Omur sadece yakınlarını seviyor. Omur insancıl değil. Omur’la olma.

Yigido bir çizer. Yigido çok ünlü. Yigido Helga’nın telefonuna ortam dinlemesi yapabilen insanları tanıyor. Yigido çok mutlu. Yigido zekasını Helga’yı intihara götüren taşları döşemeye adadı. Yigido pek eğitimli. Yigido da sadece yakınlarını seviyor. İnsancıl değil. Ama Helga da pek deli. Demek ki Helga aşağılık. Helga’dan on yıllardır nefret edebiliyor. Yigido’yla olma.

Doodle servis sağlayıcı. Doodle arkadaşı olan herkese inceleme yapmaksızın bilgileri veriyor. Doodle senin bilgilerini biraz akıllı olan herkesle paylaşıyor. Hatta savcı arkadaşın varsa istediğin kişiye bir terörist muamelesi yapabiliyor. Doodle yabancı biri senin mailini çaldığında bu çalınan maile açan kişinin silebileceği bir mail yolluyor. Helga’nın telefonuna mail mesajı geliyor. Ama Omur notification’ı silebilir. Omur akıllı. Özgül de öyle. Teknoloji onlara çalışıyor. Teknoloji’yle olma. Doodle’la olma.

Helga üzgün. Helga’ya yardım edemezsin. Helga’yla olma.
Sen sadece iyi ol. Diğerini üzme. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eleştirel Düşünmenin Önemi

Victor Hugo’nun Sefiller Romanı Üzerine