in

Norveç Müziği’nin “Yeni Açıklanmış Sırrı”: Kari Bremnes

Artık Norveç dilinde şarkıların duyulma zamanı geldi…

Hayatı köşe bucak hiç gizlemeden şarkılarının sözlerine taşıyan Kari Bremnes ile karşınızdayız ve anlatmalarımıza Norveç’ten devam ediyoruz.

Müziği olduğu kadar şarkılarındaki içtenliği ile dünya müzik piyasasında çıkış yapan Bremnes’den söz etmek istiyorum sizlere. Passeling Dose ile başlayalım…

Kari Bremnes, Norveç’in tanınmış sanatçılarından olmasına rağmen Avrupa’ya ‘yeni açıklanmış bir sır’ olarak tanıtıldı. İşte biz de bu yeni açıklanmış sır ile Almanya’nın Hamburg kentinde karşılaştık. Onu anlatmadan önce Bremnes’in Egentlig en danser adlı parçasına kulak vermenizi diliyorum..

Müzikte sözlerin ayrı bir yeri olduğunu her fırsatta yineleyen Kari Bremnes, bazı parçalarını neden İngilizceye çevirmediğini daha doğrusu çeviremediğini ise şu sözlerle dile getiriyor. “Her kelimenin benim için özel anlamı var, bir dili iyi konuşuyor olsanız dahi, bazı kelimelerin derin anlamını bilmiyor olabilirsiniz” demekte. Kari Bremnes için böylesine önemli olan kelimeler, şarkılarına farklı bir duygu yüklüyor. Ytterste Pol. 

Kelimelerin müziğine yüklediği duyguları kaybetmemek için İngilizce şarkı yapmamaya özen gösteren Bremnes, her şeye rağmen 2000 yılında yayınladığı “Norwegian Mood“ adlı albümünden sonra “You’d have to be here” isimli bir albüm çıkarır. İngilizce söylediği bu ikinci albümden yine  “You´d have to be here” adlı parçayı dinliyoruz. 

Toplam 16 Albüm çıkaran Bremnes, kelimelere farklı anlamlar yüklese de şarkılarında aşk, yalnızlık ve tutku temalarından vazgeçmiyor. Levere Nakka adlı tutkulu parça ile devam edelim Kari Bremnes’i dinlemeye/anlamaya

Albümlerindeki parçaların aranjmanını grup üyeleri ile birlikte yapan Kari Bremnes, sahnede her zaman dinamik bir performans sergiliyor. Şarkı sözleri ile yakaladığı duygusal atmosfer zaman zaman isyana zaman zaman da yalnızlığa bırakıyor kendini. Mi egen skrift adlı parçayı dinliyoruz.

Kari Bremnes’in ağırlıklı olarak Norveç dilinde seslendirdiği parçalarından biri olan Heile mett Hjerte adlı şarkıyla devam edelim.

Belki de Norveç dilinde şarkıların duyulma zamanı gelmiştir. 80’li yıllardan beri Norveç’te başarılı olan Kari Bremnes bugün de bu misyonu akıl fikir müessesi için üstleniyor. Sırada sanatçının Norveç dilinde seslendirdiği İngenting Blir börte adlı şarkısı.

Artık kuzeyde kutup ışıklarının görünmeye başladığı zamanlardayız. 21 Eylül ve 21 Mart arası görülen ışıklar ekinokslar ile sınırlanmışlardır.

Norveç’in kuzeyinde Kutup çemberinin içinde kalan Lotofen Adaları’nda çocukluğunu geçiren Bremnes bu durumu, yani zamanı ışık ile anlamayı; “Doğduğum ve büyüdüğüm Lotofen’in baharları bir başkadır, öyle sıcak hava ve açılmış çiçekler ile gelmez bahar, ışık ile gelir, birden karanlık günler biter ve her yerde ışık belirir. İşte bahar gelmiştir” diye anlatıyor.

Kari Bremnes ’den baharı bekleyen bir parça Holde Dae Lgjen.

İlk albümünü çıkarttığı günden bugüne Avrupa’da sayısız konser veren Kari Bremnes, en uzun turnelerini Almanya’da yapmakta.

Bremnes müziklerine çocukluğundaki aile seyahatlerinin yön verdiğini sürekli dile getiriyor ve konserlerinde hep o günlere duyduğu özlemlerinden bahsediyor. İşte bu nedenle “A fantastik time” adlı şarkısı melankolik duygular yüklüyor dinleyicilerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1969’da Kapadokya’da Çekilen Fotoğraftaki ‘Postacı’ Hasan Güven: Hayalleri Doğduğu Köye Sığmayan Adam

Ne Söyler “Bir Zamanlar Anadolu’da”