in

Hacker ve Hayaletler

Sana Bazı Sorularım Var!

Birini gerçekten dinlediğini, ona değer vererek hareket ettiğini anlatan bazı ipuçları verirsin. Mesela karşındakinin yaşadığı olaya hakim olmak için bir emek harcıyor musun? Hiç oturup benzer olayları araştırmayı düşündün mü? Yoksa onun yaşadıklarına karşı ilgisiz misin; takma kafana, geçer bunlar mı diyorsun?

Bir dost, bir sevgili, bir ebeveyn, bir kardeş olarak hiç karşındaki insanın derdi için kitap alıp okudun mu mesela, makale araştırdın mı? Konu hayaletler bile olabilir; bir çok hayalet vakası kurbanın evindeki doğalgaz kaçaklarından veya duvardan havaya karışan asbest sızıntısı nedeniyle halüsinasyon görmesine, sesler duymasına yol açarak oluşuyor olduğunu o kişiye empatiyle yaklaşıp bu konuya ilgi duymadan bilebilir misin?

Empati kuramadığın, karşındakini anlayamadığın ve onun yaşadıklarına ilgi duymadığın ölçüde yalnızlaşırsın. İşte bu yüzden o kalabalık içinde yalnızsın.

Kedileri seviyor musun? Onların sana uyum sağlamadan ve sen gelip bulundukları yere evini dikmeden önce de oranın sahipleri olduklarını kabul etmiş misin? Kafalarına estiği şekilde yaşamaları seni rahatsız mı ediyor? Buz gibi suyu tepene dikerken sıcakta onların ne hissettiği ile ilgili misin? Yoksa o narin koltukların belki evinde yaşayan bir can olan kedinin tırnağından daha mı değerli?

Bulunduğun mahallede yaşayanların hayatına, sadece İnsan oldukları için, yaşıyor oldukları için saygı duyuyor musun bir kere? Yoksa gördüğün yerde bıyık altından sırıtıp yanındakilere: “- Bu da Avarel gibi dolanıyor yine ortalıkta” mı diyorsun. İşte bu yüzden yalnız bir topluluksunuz. Başka bir var oluşu algılamayan bir yapınız var ve bu yapı eleştiri üzerine kurulduğundan dolayı, üstün eleştiren bizler ve diğer değersiz topluluklar anlamını taşıdığı için genişleyemiyor. Şahıslara yönelik linçle bir yere varılamıyor.

Bu kişisel ilgisizliğin eklemlendiği statüler de haliyle toplumun yararına işlemiyor. Böyle kişi veya kişilerden oluşan topluluğun tek bir insan için bile gösteremediği bu empati ve çabayı (karşılığında para aldığı zorunluluk halleri dışında) göstermesini beklemek aptallık olur.

Örneğin sen iyi bir hacker mısın? Yolsuzluk yaptığı açıkça ortada olan birini engellemeyi düşünmüyorsun. Buna ilgi duyup o kişiyi araştırmıyorsun. Kendi kanından çocuğuna tecavüz eden ve salıverilen sapıklara durup dururken bulaşmazsın sana ne! Kanun salıvermiş zaten ilgisizsin normal olarak. Kanunsuz ihaleler? Hortumcular? Cinayet zanlıları? Yok sen iyisi mi mahallede wireless’dan telefonlara bilgisayarlara falan saldır. Kimin ilişkisi bitmiş, kim ne yaşamış, sokağın bir köşesinde zahmetsizce girdiğin PC’lerin içindeki dosyaları oku en iyisi. Bunların dedikodusunu yapacağın küçük topluluğunla size başarılar dilerim.

Sen bir memur musun? Polis misin mesela? İhbarda bulunan kişiyle hiç bir empati kurmadan sorunları nasıl çözeceksin? Bir önceki paragraftaki hacker ile işbirliğine gitmeden bir internet şüphelisini, bir sapığı nasıl yakalayabilirsin? Yoksa senin elinden bir şey gelmiyor da biz önce emniyet genel müdürlüğüne, oradan polis karakoluna, oradan istihbarat birimine gidip işlerimizi kendimiz mi yürütmeye çalışmalıyız? Biz bunları senin emeğin ve yardımın olmadan nasıl halledeceğiz?

Sen bir Devlet misin yoksa? Vatandaşların senin için ne kadar değerli? Onlar yıllarca çalışabilmeleri için sağlık sigortası yaptırdığın bir takım yaşayan üniteler mi? Halkını gerçekten önemsiyor musun? Nasıl yaşayacakları ile ilgili planlar yapıyor musun? Hayatlarını mutlu yaşamaları gerektiğine inanıyor musun? Yoksa bir vergi kültürü geliştirip yaşamlarını mı zorlaştırıyorsun?

Şimdi lütfen söyle, bir başkasını anlayamayacak kadar ilgisizken bir geleneğin ya da kültürün, sanatın, tiyatroların, izlediğimizi düşündüğümüz filmlerin, dinlediğimiz şarkının anlamı nedir? İnsanın en yüksek tecrübesi empatiyi kullanmadıkça, çiçeğe, kuşa, ağaca gülümseyemedikçe bu yaşamın tek hücreli halinden farkı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uluslararası Tohum Topları Festivali 2020

Latife