in , , ,

Badem Çiçeği

Mitolojik Efsaneler

Yunan mitolojisinde badem çiçeği Thracia (Trakya) Prensesi Phyllis’in aşkıyla bilinir. Türkçede “filiz” olarak bilinen Prenses Phyllis, antik Thracia kralı Lycurgus’un kızıdır. Yunanlı kral Theseus’un oğlu olan Demophoon ise Troya Savaşından dönen savaşçılardandır.

Yakışıklı Demophon’un gemisi, diğer gemilerle beraber, birkaç gün dinlenip, tekrar denize açılmak üzere kentin limanına demir atar. Karaya çıkan delikanlı, kentte gördüğü güzel prensesle Phyllis ile göz göze gelince; Eros yapacağını yapar ve iki gencin arasında tanrıları bile kıskandıracak bir aşk başlar.

Demophon bir süre dinlendikten sonra Atina’ya dönmesi gerekir, işlerini halledip tekrar döneceğine dair Phyllis’e söz verir. İki aşık sımsıkı sarılıp, ebedi bağlılık ve aşk yeminleriyle ayrılırlar birbirlerinden.  Sevgilisini yolcu eden güzel Phyllis, her gün limanda Demophon’un gelişini gözlerken; günler, aylar, yıllar akıp gider. Demophon’un dönmek için verdiği süre çoktan gelir geçer. Denizde kente yaklaşan her gemiyi gördüğünde, heyecan ve sevinçle, bir umut  hızla limana doğru koşar Phyllis. Limanda gemileri bir bir gözden geçirir fakat Demophon bir türlü dönmüyordur.

Bu uzun bekleyişin sonunda Demophon’un gelmeyeceği düşüncesiyle Phyllis, umutsuzluğa kapılır ve çektiği acıdan kurtulmak için kendini asarak intihar eder. Bu büyük aşk, tanrıça Athena’yı çok etkiler ve genç kızı yapraksız bir ağaca; badem ağacına dönüştürür. Güzel prensesin intiharının haberini alan Demophon, süratle sevgilisinin kentine yelken açar. Kıyıya çıkan genç, hemen ağaca koşar. Acı ve gözyaşları içinde kuru dallarına sarılır sevgilisinin. Tam o anda delikanlının kolları arasındaki ağacın dalları yaprak yerine bembeyaz çiçeklerle doluverir. Ve işte onlar badem çiçekleridir.

Daha yaprakları yeşermeden, açtığı çiçeklerle beyaz bir örtüye bürünen badem; aşkın devam etmesini ve buna bağlı umudu simgeleyen bir çiçek türüdür. Sedef Dinkçi badem çiçeği hikayesi için şöyle der; “Aşkın gücünden başka ne olabilir kuru bir dalı yeşermeden çiçeklendiren?”

          Ve ekler Nazım Hikmet;

“Çiçekli badem ağaçlarını unut.
değmez,
bu bahiste
geri gelmesi mümkün olmayan hatırlanmamalı.”

Yazan Finifugal

Simurg olmaya giderken girift olmuş biri

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ferzane

Makro Çekimler