in

Alkolik Ebeveyn, Kaybolmuş Çocuk

Bağımlı bir ebeveyn, ailenin saklanması gereken büyük bir sırrıdır. Çocuk küçük yaşta bu ebeveynin kendisinden bir şekilde daha değerli olduğunu, anlamsız davranışları ile ilgilenilmesi gerektiğini kabul eder. Böylece kendini hissettiği bu durumda, ailedeki kendi ihtiyaçlarının ikinci sınıf olduğu öz güvensiz, içe kapanık varoluşu tohumlarını eker. Diğer ebeveyn tarafından davranışları normalleştirilen bağımlının bu büyük sırrını gizli tutmak için gösterdiği çaba ile de gereksiz bir utanç hissini bünyesinde taşır.

Çocuk küçük yaştan itibaren evdeki bu ilgilenilmesi gereken bağımlının hareketleri karşısında hislerini, şahit olduğu her gün süregelen psikolojik şiddet ortamını kendi içinde inkar etmek zorunda kalır. Yıllar içinde, özündeki değersizlik bilinci ve gerçek duygularının öğrenilmemesi için gösterdiği çaba ile bu tımarhane ortamından hayata geçişte de farkında olmadan ait olmaya çalıştığı arkadaş gruplarına ve ilişkilerine aşırı şekilde bağımlılık gösterir.

Bağımlı ebeveynin çocuğu, ailesinde göremediği değeri bir başkasından alabileceğini anladığı her durumda tüm varlığı ile karşısındakine bağlanır, artık tek çaresi o kişi ya da kişilerdir. Ancak normalde insan ilişkileri bu şekilde ilerlemediğinden işler hiç bir zaman istediği gibi gelişmeyecektir. Bu durum her tekrarlandığında geriye dönerek tıpkı aile fertleri hislerini nasıl saklayabiliyorsa,  şimdi insan ilişkilerini de bu şekilde karşısındakini yanıltarak çözebileceğine inanır. Ama hiç bir şey sonsuza dek gizli kalamaz. Artık ani sevinç ve karşılığını alamadığı ilişki bağımlılığı için öfke hezeyanları arasındaki büyük skalada bir tür akıl hastasıdır.

Bağımlının çocuğu diğerlerinin aksine bir çok anlamsız davranışın normal kabul edildiği absürd bir dünyada var olmuştur. Onun için rastgele tuşlara basarak saatlerce org çalmanız ya da yıllarca her akşam eve geldiğinde onu sorguya çekmeniz, aşağılamanız, beş dakikada bir konuyu değiştirip başka bir olay üzerinden mantıksızca sonuçlar bulup kendisine bağırıp çağırmanız, tuvalete tekme atarak kırıp üzerine kim kırdı bunu diye bağırmanız, kaza yapmış arabanız yüzünden kendinizi değersiz hissedip sabaha kadar odaya kapanmanız, bir tv kumandasıyla telefon görüşmesi yapmanız, sürekli kusmanız onun normalleri arasındadır.

Bu sebeplerden bağımlı çocuğu artık normal değildir. Kendisini bu durumdan kimsenin kurtarabilmesine imkan yoktur. Çoğunlukla bazı yayınları, kitap veya kişileri yapay bir tatlandırıcı gibi hayatına sokar, sonra onlara ölümüne bağlanır. Ebeveynlerinin davranışlarından aldığı hatalı ilişki biçiminin bir kısmına kendi ilişki bağımlılığını da ekleyerek kendisinde ve karşıdakinde ağır hasar bırakan dramatik ilişkiler yaşar.

Zaman zaman saldırgan, öz güvenini kaybetmiş bir birey olarak gittikçe paranoyak olur ve etrafında kimse kalmayıncaya kadar her şeyin kendisini aile içindeki kadar değersiz hissettirmeye yönelik bir saldırı olabileceğini düşünür, güven eksikliği hisseder. Sadakat duyguları yüksek olsa da bu yukarıdaki sebeplerden ötürü varoluştan gelen derin yaralar almıştır ve aslında sağlıksızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzunlar

Uluslararası Tohum Topları Festivali 2020